gorivo.jpgIZVOR: 24 SATA
Gorivo bi u Srbiji značajnije moglo da poskupi od februara 2012. zbog usklađivanja akciza s rastom troškova života.

Cena benzina bi mogla da bude viša za pet, a dizela za tri i po dinara po litru. Ovo će biti još jedan udarac na budžet vozača koji su se i prošle godine suočavali samo s poskupljenjima.

Srbija je, međutim, i bez ovog poskupljenja već lider po cenama derivata u regionu. Tako bi benzin od naredne godine mogao da dostigne cenu od 140 dinara po litru.

Zbog zakonskog usklađivanja politike akciza s kretanjima cena i troškova života, a koje se dešava početkom svake godine, nije isključeno da poskupljenje energenata pogura i poskupljenja drugih proizvoda.

Ni TNG nije više tako povoljan
Tokom proteklih meseci često je poskupljivao i tečni naftni gas, koji se u Srbiji sve više koristi, a koji je trenutno najjeftinije gorivo. Cena ovog derivata proteklih nedelja, međutim, stagnira i iznosi 68-71 dinar za litar. Kako tvrde upućeni, ne očekuju se dalja poskupljenja, mada je tražnja za plinom uvek veća tokom zime, jer se on koristi i za grejanje, što mu značajno podiže cenu. Bez obzira na sve, TNG je trenutno skuplji u Srbiji nego u mnogim zemljama u okruženju, a cena mu je viša i od velikog broja zemalja zapadne Evrope, gde je standard mnogo veći.

Ukoliko inflacija bude na nivou očekivane, od oko devet odsto, za taj iznos biće skuplje i akcize na benzin, koje su sada 49,5 dinara, kao i na dizel, koje iznose 37 dinara. Tako ispada da će benzin biti skuplji za oko pet dinara po litru, dok će dizel goriva poskupeti za oko tri i po dinara.

Trenutna cena benzina evropremijum BMB95 je 134,30-139 dinara za litar, dok je trenutna cena evrodizela od 136 do 139 dinara za litar.

Na ovaj način će, verovatno, gorivo u Srbiji nastaviti da beleži neslavni rekord i da važi za gotovo najskuplje u regionu, ali i u čitavoj Evropi.

Srbija je već sada u vrhu zemalja s najskupljim derivatima u ovom delu Evrope, iako je nedavno zabeleženo pojeftinjenje kod pojedinih kompanija. Takođe i tečni naftni gas, najjeftinije i najčistije gorivo, drži svoju cenu.

Prethodne godine je država prvi put uvela dvojne akcize, po kojima su bile više one na gorivo evroskog kvaliteta od onog iz domaće proizvodnje, pa je morala da reaguje Evropska komisija, posle čega su akcize ujednačene. Inače, tržište derivata liberalizovano je skoro čitavih godinu dana, i mada su zvaničnici tvrdili da će to dovesti do nižih cena, u maloprodaji značajnijih pojeftinjenja nije bilo.

Ono što je procenjeno kao dobar efekat liberalizacije jeste mogućnost uvoza goriva boljeg kvaliteta koje se ne proizvodi kod nas, mada je ono i dalje skupo.

Prikaži još ovjava iz Privreda

Оstаvitе оdgоvоr

Vаšа аdrеsа е-pоštе nеćе biti оbјаvljеnа.

Pročitajte još

Za opremanje igrališta u valjevskim obdaništima 11 miliona dinara

Grad Valjevo će dobiti 11 miliona dinara za opremanje igrališta u dvorištima valjevskih ob…