infakt__frame.jpg1368. – Rodjen je francuski kralj Šarl VI, koji je pre smrti 1422. na prestolu proveo 42 godine. U početku vladavine nazivan je “Šarl Voljeni”, ali je od 1392. imao nekoliko napada ludila, pa je dobio nadimak “Šarl Ludi”. Izazvao je gradjanski rat francuskih pokrajina Armanjak i Burgundija, a tokom njegove vladavine Englezi su u Stogodišnjem ratu, predvodjeni kraljem Henrijem V, 1415. naneli težak poraz francuskim trupama u bici kod Azenkura.

1808. – Madrid se predao snagama francuskog cara Napoleona I.

1810. – Velika Britanija je preotela od Francuske ostrva Mauricijus i Reunion.

1857. – Rodjen je engleski pisac poljskog porekla Teodor Jozef Konrad Korženovski, poznat kao Džozef Konrad, čija dela odlikuje ironični pesimizam, gorčina, ironija, fatalizam, etički idealizam i bogata pesnička simbolika. Kao pripadnik britanske trgovačke mornarice, 20 godina je plovio morima i dosta je opisivao život pomoraca i borbu čoveka i mora. Dela: romani “Lord Džim”, “Tajfun”, “Nostromo”, “Tajni agent”, “Pod zapadnim očima”, “Pobeda”, uspomene “Ogledalo mora”.

1883. – Rodjen je austrijski kompozitor Anton Fridrih Ernst fon Vebern, jedan od najistaknutijih ekspresionista, čiju su muziku zabranili nacisti u Drugom svetskom ratu. Stvorio je jezgrovit muzički jezik prefinjenih nijansi. Dela: kamerna za gudački kvarter “Pet stavova”, “Šest bagatela”, orkestarska “Šest komada”, “Pet komada”, “Simfonija za kamerni orkestar”, “Varijacije”, solo pesme.

1894. – Rodjen je indijski državnik Radžendra Prasad, prvi predsednik nezavisne Indije od 1950. do 1963.

1894. – Umro je škotski pisac Robert Luis Balfur Stivenson, izvrstan stilista, neobično prisan i topao, koji je u delima hrabrost i optimizam suprotstavljao sumnjama i kolebanju. Pokušao je da obnovi duh romantike. Dela: romani “Ostrvo s blagom”, “Oteti”, “Čudni slučaj doktora Džekila i gospodina Hajda”, “Gospodar Balantrea”, pripovetke “Nove priče iz 1001. noći”, putopis “Putovanje s magarcem”, eseji “Virginibus puerisljue”.

1914. – U jeku Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu, komandant Prve srpske armije general Živojin Mišić odlučio je da srpska vojska predje u kontraofanzivu. Prva armija brzo je probila neprijateljsku odbranu i izbila na planinski masiv Suvobor-Maljen, a Druga armija i odbrana Beograda slomile su otpor austrougarske Pete armije i proterale je preko Save. Posle velike pobede srpske vojske, koja je imala ogroman vojni i politički značaj za Srbiju i njene saveznike u Prvom svetskom ratu, Mišić je unapredjen u čin vojvode.

1915. – Srpska vojska praćena izbeglicama počela je u Prvom svetskom ratu povlačenje kroz Crnu Goru i Albaniju, jedinstveno u istoriji ratovanja, u kojem je od gladi i bolesti umrlo više od 240.000 ljudi. Na ostrvo Krf stiglo je 135.000 vojnika, a u Bizertu oko 12.000, od kojih je ponovo formirana Srpska armija koja je 1918. oslobodila okupiranu zemlju.

1917. – Predsednik SAD Vudro Vilson zatražio je u Prvom svetskom ratu od Kongresa da objavi rat Austro-Ugarskoj.

1918. – Zamenik načelnika italijanske Vrhovne komande general Pjetro Badoljo podneo je vladi memorandum o razbijanju tek proglašene Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, u kojem je naglasio da su uslovi za unutrašnje sukobe izvanredni i da ih samo treba aktivirati “svim mogućim sredstvima”. Memorandum je prihvaćen i bio je godinama osnov politike Rima prema Jugoslaviji, naročito od dolaska na vlasti fašističkog diktatora Benita Musolinija.

1919. – Umro je francuski slikar Pjer Ogist Renoar, jedan od najistaknutijih impresionista i najvećih evropskih slikara 19. veka. Slikao je s neuporedivim osećanjem za ljupka lica, srećan život i prefinjen kolorit i razvio izraz karakterističan po svetloružičastim i modrim tonovima. U starosti je radio i skulpture, pretežno aktove.

1923. – Rodjena je grčka operska pevačica Marija Sesilija Sofija Ana Kalogeropulos, poznata kao Marija Kalas, jedan od najvećih soprana u istoriji opere. Karijeru je započela 1947. i pevala je sa ogromnim uspehom na najvećim svetskim operskim scenama uloge dramskog, lirskog i koloraturnog karaktera. Vanredno sugestivna gluma i glas velikog raspona neobične boje i izuzetne topline, kojim je s lakoćom savladavala i najteže deonice, doneli su joj svetsku slavu.

1930. – Rodjen je francuski režiser Žan Lik Godar, vodeća ličnost “novog talasa” francuskog filma. Filmovi: “Do poslednjeg daha”, “Žena je žena”, “Ludi Pjero”, “Broj dva”, “Živeti svoj život”, “Karabinjeri”, “Prezir”, “Udata žena”, “Muško i žensko”, “Vikend”, “Jedan plus jedan”, “Simpatija za djavola”, “Istočni vetar”, “Spasavaj se ko može”, “Pasija”, “Ime: Karmen”.

1931. – Usvojen je Vestminsterski statut, prema kojem su dominioni Velike Britanije stekli potpunu zakonodavnu nezavisnost.

1952. – Umro je srpski političar, pozorišni i književni kritičar Milan Grol, dugogodišnji dramaturg i upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu, od 1940. šef Demokratske stranke. Kao blizak saradnik najuglednijeg srpskog književnog kritičara Jovana Skerlića objavio je mnoštvo književnih i pozorišnih kritika u “Srpskom književnom glasniku”. U Drugom svetskom ratu bio je ministar u jugoslovenskoj emigrantskoj vladi u Londonu. U zemlju se vratio 1945. i jedno vreme bio potpredsednik vlade, ali je ubrzo odstranjen iz političkog života. Dela: članci i eseji “Pozorišne kritike”, “Iz pozorišta predratne Srbije”, “Iz predratne Srbije”.

1952. – Generalna skupština Ujedinjenih nacija prihvatila je predlog Indije o uspostavljanju primirja u Koreji.

1962. – Edit Sparlok Sampson stupila je na dužnost sudije u opštinskom sudu u Čikagu, postavši prva Amerikanka afričkog porekla sudija u SAD.

1967. – Južnoafrički hirug dr Kristijan Barnard prvi put je u istoriji medicine u bolnici “Grote Šur” u Kejptaunu presadio srce. Teški srčani bolesnik Luis Vaškanski potom je, sa srcem jedne 25-godišnje devojke poginule u saobraćajnoj nesreći, živeo 18 dana.

1971. – Počeo je indijsko-pakistanski rat zbog Kašmira, završen 17. decembra pobedom Indije i odvajanjem Bangladeša, dotad Istočnog Pakistana, u posebnu državu.

1975. – U Laosu su vlast preuzeli komunisti i prestala je da postoji 600 godina stara monarhija.

1978. – Umrla je srpska glumica Ljubinka Bobić, članica beogradskog Narodnog pozorišta, koja je 1921. započela karijeru u Beogradu, kao tumač uloga naivnih, nestašnih, vragolastih devojaka, osvojivši naprečac gledalište vedrinom i neposrednosću. Tumačeći kasnije karakterne uloge, iskazala je izuzetno scensko umeće. Njenu karijeru je najviše obeležila nenadmašna interpretacija Živke u “Gospodji ministarki” Branislava Nušića.

1984. – U gradu Bopal u Indiji umrlo je oko 4.500 ljudi, 500 oslepelo, a 50.000 zatrovano gasom koji je iscureo iz fabrike “Junion karbajd” za proizvodnju sredstava za zaštitu bilja.

1989. – U Istočnoj Nemačkoj ostavke su podneli lider Jedinstvene radničke partije Nemačke [komunisti] Egon Krenc i svi članovi partijskog Politbiroa i Centralnog komiteta vladajuće partije.

1991. – Rusija je priznala nezavisnost Ukrajine, a ruski predsednik Boris Jeljcin založio se za što brže normalizovanje medjudržavnih odnosa Rusije i Ukrajine.

1995. – Bivši predsednik Južne Koreje Čun Do Hvan uhapšen je zbog odgovornosti za masakr u gradu Kvangdžu u maju 1979. kada je vojska ubila više od 200 demonstranata.

1999. – Hrvatski sud odlučio je da teško oboleli Franjo Tudjman više nije u stanju da obavlja funkciju šefa države.

Prikaži još ovjava iz Društvo

Оstаvitе оdgоvоr

Vаšа аdrеsа е-pоštе nеćе biti оbјаvljеnа.

Pročitajte još

TA „Vaskršnji susreti planinara Srbije“

Prema kalendaru akcija PS Srbije PSD „Magleš “ iz Valjeva Vas poziva na Tradicionalnu akci…