>>>1519. Umro je italijanski slikar, vajar, arhitekta, inženjer, pronalazač i mislilac Leonardo da Vinči, jedan od najvećih umova renesanse, koji je spojio srednjovekovno enciklopedijsko znanje sa egzaktnom modernom metodom opažanja. U Francusku je prešao 1516, gde je i umro. Izradio je relativno malo slika, od kojih su najznačajnije “Mona Liza”, “Bogorodica u pećini”, “Sveta Ana”, “Tajna večera”. Uradio je mnoštvo crteža, a mnoge njegove freske su oštećene zato što je eksperimentisao bojama.

>>>1567. – Umro je pisac Marin Držić, tipičan predstavnik renesanse, čija su dela ispunjena raskošnim sjajem, bogatstvom duha, veselim scenama i komičnim situacijama. Najčuvenijim delom “Dundo Maroje”, o ocu tvrdici i sinu rasipniku, zasmejavao je vlastelu u rodnom Dubrovniku, ali je i izvrgavao poruzi.

>>>1660. – Rodjen je italijanski kompozitor Pjetro Alesandro Gaspare Skarlati, osnivač operske “napuljske škole”. Dela: opere, kantate, crkvene kompozicije.

>>>1729. – Rodjena je ruska carica nemačkog porekla Katarina II Aleksejevna, poznata kao Katarina Velika, koja je tokom vladavine od 1762. do smrti 1796. sprovela značajne reforme kojima je učvrstila centralnu vlast.

>>>1852. – Rodjen je srpski novinar, pisac i političar Pera Todorović, jedan od osnivača Narodne radikalne stranke i najistaknutijih novinara svog doba.

>>>1857. – Umro je francuski pisac Luj Šarl Alfred de Mise, kojeg je nesrećna ljubav s književnicom Žorž Sand inspirisala za najlepše i najuzbudljivije lirske pesme “Noći” i “Pismo Lamartinu” i “Ispovest jednog deteta ovog veka”, u kojem je opisao i analizirao svoj bol.

>>>1860. – Rodjen je jevrejski pisac Teodor Hercl, osnivač i teoretičar modernog cionizma, koji se snažno zalagao za osnivanje jevrejske države u Palestini i razradio koncept te države. Izabran je 1897. za prvog predsednika Svetske cionističke organizacije.

>>>1864. – Umro je nemački kompozitor jevrejskog porekla Đakomo Majerber, koji je odigrao vidnu ulogu u stvaranju francuske velike opere.

>>>1892. – Rodjen je nemački pilot Manfred fon Rihthofen, nazvan “Crveni baron”, najslavniji nemački avijatičar u Prvom svetskom ratu. Tokom rata oborio je više od 80 neprijateljskih aviona, pre nego što je i sam poginuo u vazdušnoj borbi u aprilu 1918.

>>>1892. – Umro je nemački hemičar August Vilhelm fon Hofman, značajan po istraživanjima u organskoj hemiji. Osnivač je moderne industrije anilinskih boja iz katrana kamenog uglja.

>>>1903. – Rodjen je američki pedijatar Bendžamin Meklejn Spok, čija je knjiga “Saveti zdravog razuma o odgajanju beba i dece”, objavljena 1946, postala bestseler, umnogome izmenivši predstavu o pravilnom odgajanju dece.

>>>1904. – Rodjen je američki pevač i filmski glumac Hari Lilis “Bing” Krozbi , rekorder po broju snimljenih ploča, dobitnik Oskara za film “Idući svojim putem”.

>>>1933. – Nemački kancelar Adolf Hitler ukinuo je sindikate.

>>>1937. – Blizak saradnik nemačkog diktatora Hitlera rajhsmaršal Herman Gering tajno se sastao na Bledu s knezom Pavlom Karadjordjevićem i jugoslovenskim premijerom Milanom Stojadinovićem. Uveravao ih je da Jugoslavija neće biti napadnuta ako održi bliskost sa Silama osovine [Nemačka, Italija, Japan].

>>>1945. – Crvena armija – koja je podnela najveći teret pobede nad Nemačkom u Drugom svetskom ratu – zauzela je Berlin i istakla crvenu zastavu na zgradi Rajhstaga [parlament].

>>>1960. – Izvršena je smrtna kazna nad Amerikancem Kerilom Česmenom, osudjenom za otmicu i silovanje, koji je 12 godina živeo u senci smrti. Čekajući izvršenje presude, koje je osam puta odlagano zahvaljujući upornoj i veštoj odbrani, u zatvoru je napisao tri knjige koje su postale bestseleri.

>>>1967. – U Stokholmu je počeo da radi medjunarodni sud za ratne zločine Bertranda Rasela, koji je kasnije presudio da su SAD krive za agresiju na Vijetnam.

>>>1967. – Laburistička vlada Harolda Vilsona zatražila je članstvo Velike Britanije u Evropskoj ekonomskoj zajednici [sadašnja Evropska unija], okončavši dugu debatu da li London treba da pristupi toj grupaciji.

>>>1982. – Britanska podmornica potopila je u Foklandskom ratu argentinsku krstaricu “General Belgrano”, usmrtivši više od 350 ljudi.

>>>1990. – Afrički nacionalni kongres Nelsona Mandele i vlada Južne Afrike otpočeli su trodnevne razgovore u Kejptaunu o postepenom okončanju vlasti bele manjine u toj zemlji.

>>>1991. – U okršaju specijalnih policijskih snaga Hrvatske sa meštanima Borovog Sela, srpska teritorijalna odbrana razbile je napadače. Prethodno je već bilo oružanoih sukoba u Pakracu i na Plitvicama.

>>>1993. – Bivši šef norveške diplomatije i ambasador u Beogradu Torvald Stoltenberg postavljen je za kopredsednika Medjunarodne konferencije o Jugoslaviji, zamenivši američkog diplomatu Sajrusa Vensa koji je podneo ostavku.

>>>1993. – U Atini je predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić potpisao Vens-Ovenov plan za Bosnu i Hercegovinu, pod uslovom da ga prihvati Skupština RS. Skupština je kasnije odbacila plan, ocenivši da su mape razgraničenja s bosanskim muslimanima i Hrvatima krajnje nepovoljne za Srbe u BiH.

>>>1994. – Nelson Mandela i njegov Afrički nacionalni kongres dobili su prve sverasne izbore u Južnoj Africi.

>>>1999. – U napadu NATO aviona na Kosovsku Mitrovicu poginulo je najmanje dvoje i ranjeno 35 civila, a u Sremskoj Mitrovici je u dvorištu svoje kuće gelerom od avionske bombe ubijena jedna žena.

>>>1999. – Na osnovu naredbe jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića, oslobodjena su trojica američkih vojnika zarobljena 33 dana ranije na teritoriji Jugoslavije uz granicu s Makedonijom.

>>>1999. – Kod sela Nakučani blizu Šapca pao je američki lovac “F-16” pogodjen vatrom protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije. NATO je istog dana priznao i gubitak aviona “harijer”, koji se dan ranije srušio u Jadran, četrdesetak kilometara od italijanskog grada Brindizi, a zvanično je objašnjeno da je ta letilica, iz sastava američkih snaga stacioniranih u Makedoniji, pala tokom “vežbe”, dok je prinudno sletanje očito pogodjenog aviona “A-10” na njivu pored piste skopskog aerodroma pripisano “tehničkim problemima”.

>>>2002. – Rusija je spustila zastavu u Kam Ranu, pomorskoj i vazdušnoj bazi na jugu Vijetnama, napustivši poslednju bazu u inostranstvu po okončanju hladnog rata.
rskoj i vazdušnoj bazi na jugu Vijetnama, napustivši poslednju bazu u inostranstvu po okončanju hladnog rata.
@@@

Prikaži još ovjava iz Društvo

Оstаvitе оdgоvоr

Vаšа аdrеsа е-pоštе nеćе biti оbјаvljеnа.

Pročitajte još

TA „Vaskršnji susreti planinara Srbije“

Prema kalendaru akcija PS Srbije PSD „Magleš “ iz Valjeva Vas poziva na Tradicionalnu akci…