Гљиварско друштво Ваљево поднело је пријаву Управном инспекторату против Министарства заштите животне средине, због незаконитог поступања и покушаја пребацивања одговорности на непостојећи орган.
Према наводима из пријаве, Министарство је, поводом представке о еколошким проблемима на подручју планине Бобије, грађане упутило на „надлежну инспекцију за заштиту животне средине општине Љубовија“, иако таква инспекција у тој општини не постоји.
„Министарство је препустило надлежност органу који не постоји, чиме је фактички онемогућено поступање по пријави и угрожено право грађана на заштиту животне средине“, наводи се у документу достављеном Управном инспекторату.
Председник друштва Драгић Томић истиче да је посебно спорно то што је Министарство морало да зна да у Љубовији није формирана инспекција за заштиту животне средине, али је упркос томе предмет препустило локалној самоуправи.
Члан 119. Закона о заштити природе предвиђа да јединице локалне самоуправе врше инспекцијски надзор над заштићеним подручјима која су саме прогласиле, као и над применом мера заштите ван заштићених подручја. У пријави се такође подсећа да планина Бобија није уписана у регистар заштићених природних добара, као и да локална самоуправа нема оформљену еколошку инспекцију, због чега је, како наводе, држава била дужна да реагује кроз сопствене институције.
Гљиварско друштво тражи да Управна инспекција изврши надзор над радом Министарства заштите животне средине у овом предмету, да утврди да ли је Министарство незаконито поступило упућујући грађане на непостојећи орган, и да наложи Министарству предузимање мера у складу са законом ради обезбеђивања делотворне заштите животне средине и права грађана.
Ово је, како наводе, још један пример функционисања система заштите животне средине у Србији и одговорности институција које, уместо решавања проблема, грађане често усмеравају са једне на другу адресу — овога пута на ону која не постоји.


