За власт депонија није извор опасности од пожара!
Коалиција „сВАнуће“ у потпуности подржава оправдане захтеве грађана у вези са несанитарном ваљевском депонијом и њихову забринутост за здравље и безбедност. Грађани, нажалост, имају и више него довољно разлога да буду забринути, јер смо сви били сведоци потпуно неадекватног понашања Штаба за ванредне ситуације Града Ваљева на чијем челу је градоначелник Ваљева током претходна најмање два пожара на депонији у току 2025. године. Да ствар буде још гора, увидом у документе који уређују рад и поступање овог штаба открили смо да они градску несанитарну депонију уопште и не препознају као потенцијални извор опасности од пожара и загађења.
Постоје три званична документа која је градска власт израдила и усвојила, а која се баве тематиком опасности од пожара и то су:
- План заштите од пожара – усвојен 2021. године
- Процена ризика од катастрофа на територији Града Ваљева – усвојена 2022. године
- План заштите и спасавања Града Ваљева – усвојен 2024. године
Невероватно је да се у сватри документа градска депонија нигде не помиње као локација на којој може доћи до пожара који могу имати озбиљне последице по велики број грађана. Место на којем се налази огромна количина запаљивог материјала и на којем се даноноћно ствара лако запаљиви метан који у додиру са ваздухом постаје и експлозиван није вредно помињања у документима који би требало да послуже као упутства за поступање у ванредним ситуацијама.
Подсећамо у грађане на најмање два пожара која су се од почетка ове године догодила на ваљевској депонији током којих се Градски штаб за ванредне ситуације није оглашавао, иако је био у обавези да то чини. Један је био у јануару, а други у фебруару.
Ватрогасне јединице су изашле на терен и дале су све од себе да пожари буду угашени, на чему им велико хвала. Сви знамо да то није нимало лак посао. Али, шта је са угрожавањем здравља људи који живе надомак депоније, а који су током таквих ситуација изложени опасним испарењима са депоније која гори? Где је ту био Градски штаб за ванредне ситуације да реагује, да упозори грађане на опасност и да им понуди помоћ да се евентуално евакуишу из својих домова док пожар не буде угашен и док ваздух не постане опасан бар онолико колико је опасан сваког дана живљења поред депоније.
Гашење пожара који је 8. јануара избио на депонији трајало је укупно 65 сати. Сем градоначелникове изјаве да је све у реду и да ће пожар бити угашен, није било других реакција штаба, као да се на депонији запалила хрпа сламе, а не тоне и тоне различитог отпада за који чак и не знамо поуздано шта све садржи.
Из саопштења Завода за јавно здравље које је, нажалост, објављено готово 24 часа након што је пожар избио видели смо једно озбиљно упозорење:
“У ваздуху се поред повећаних концетрација загађујућих материја које се налазе у овом периоду могу наћи и веома отровне супстанце тешки метали и други хемијска једињења услед сагоревања пластике, електронског отпада, батерија. Ове материје су веома токсичне и могу изазвати читав низ здравствених проблема прво акутних, а касније и хроничне промене.”
Одборници из коалиције “сВАнуће” су те вечери, након што су сазнали да депонија гори, изашли на терен и гледали како се ватрогасци боре са ватром, али нису видели да било ко од надлежних обилази грађане који живе надомак депоније и да их упозорава на опасност од отровних испарења са депоније.
До упозорења Завода за јавно здравље, које је објављено тек поподне наредног дана, грађане нико није упозорио на опасност од ваздуха који су удисали.
Иста ситуација се поновила и мање од месец дана касније када се догодио нови пожар на депонији.
Кашњење у изградњи санитарне депоније у Каленићу од више од десет година, а за које је искључиво крива актуелна напредњачка власт, додатно показује колико су здравље и безбедност људи у нашем граду небитни за оне који десетине и стотине милиона евра троше на потпуно непотребне објекте попут Националног стадиона и комплекса за Експо 2027. Исто тако се стотине милиона евра сваке године кроз корупцију слију у приватне џепове људи на власти и оних блиских властима, а за решавање питања несанитарне депоније у Ваљеву новца и слуха није било.