Посебном радионицом Школе за труднице и родитељство Дом здравља Ваљево је, у сарадњи са партнерским установама, обележио Националну недељу промоцију дојења. Уз слоган „Будимо ближе – подршка током дојења за све“, у предавањима и разговору са будућим мајкама учествовали су гинеколог, педијатар, патронажне и педијатријске сестре Дома здравља, као и специјалиста социјалне медицине из Завода за јавно здравље.
Деца која доје привилегована су у односу на бебе које су приморане да користе млечне адаптиране формуле, подвукла је др Валентина Марковић, начелница Службе за здравствену заштиту деце Дома здравља Ваљево.
– Често ме мајке питају „А шта ако не будем имала млека?“, а ја им кажем „Шта ако будете имали млека?“ Нормално је да имају млеко јер је врло мали проценат, од 3 до 5 посто, у ситуацији да због здравственог проблема, свог или бебе, не може да доји. Предности мајчиног млека стварно су вишеструке, тако да се кроз Саветовалиште трудимо да дамо информације мајкама, као и кроз Школу родитељства на коју смо стварно поносни и која толико година ради. Морам да подвучем да нам мајке које долазе из Школе у много већем проценту доје. Зато апелујем на све труднице да се јаве нашој Патронажној служби и упишу у Школу родитељства. Осим састава који је прилагођен првим данима бебиног живота, тако да може да апсорбује највећи проценат тих хранљивих материја, кажемо да је то „живо млеко“ – из дана у дан мења се његов састав и прилагођава расту бебе. Мајчино млеко има велики значај у превенцији инфективних болести, алергија, у емотивном контакту који беба успоставља са мајком, тако да је прва година веома битна за психички развој детета. Дојење представља улагање у будућност, јер не само да поспешујемо физички и психомоторни развој детета него се улаже у наредних 20-30 година његовог здравља. На крају можемо додати и економски значај јер адаптиране формуле нимало нису јефтине.
Др Маријана Митровић из Службе за здравствену заштиту жена Дома здравља је скренула пажњу да се Национална недеља промоције дојења увек обележава 40 недеље у години, што симболично представља трајање трудноће.
– Циљ је подизање нивоа знања и свести о значају дојења. Да би дојење успело, потребна је подршка породице, околине и друштва јер дојење представља колективну друштвену одговорност. Постоји глобални тренд опадања дојења, сматрам да дојење није само избор начина живота него представља јавно-здравствени проблем, тако да треба сви да се укључимо. Мајчино млеко је стандард исхране. Одмах након порођаја и току првих сат времена, након контакта „кожа на кожу“, дојење представља најбољи могући почетак живота. Састав мајчиног млека је такав да садржи све што је потребно за раст и развој, омогућава правилан развој свих чула: вид, слух, мирис, укус, додир, затим развој интелигенције, пружа заштиту од инфекција и алергије.
Др Александра Филиповић, начелница Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље Ваљево, такође подвлачи значај подршке, констатујући да слоган „Будимо ближе – подршка током дојења за све“ етаблира окружење које је стимулативно за све маме да истрају у процесу дојења. Завод је расписао ликовни и литерарни конкурс на тему подршке дојењу за предшколце и основце, као и поводом Месеца правилне исхране (октобар). Радови се шаљу на адресу Завода до 18. октобра, а најбољи ће бити одабрани по узрастним категоријама и прослеђени на републичко такмичење Институту за јавно здравље Србије.
Координатор Школе за труднице и родитељство, патронажна сестра и специјалиста јавног здравља Славица Филиповић, са поносом је подсетила на јубиларних 20 година истрајног рада „школице“, која све време даје одличне резултате. „Зато и данашњим догађајем шаљемо поруку здравог и одговорног родитељства“, рекла је Филиповићка.
Указала је и да се радионица одлично уклопила у Дечју недељу, у којој Дом здравља са партнерским установама ради едукацију у вртићима, основним и средњим школама. У питању је тимски рад Службе поливалентне патронаже Дома здравља, Завода за јавно здравље, Медицинске школе и Црвеног крста. Са предшколцима и нижим узрастима говори се о здравим животним стиловима, док са вишим узрастима основне школе и средњошколцима тема је и очување репродуктивног здравља и превенција ХПВ инфекције.