У ваљевском Дому пензионера Служба поливалентне патронаже Дома здравља, Завод за јавно здравље, Црвени крст и Медицинска школа организовали су обележавање 1.октобра – Међународног дана старијих особа.
У оквиру контроле здравља пензионерима је измерен притисак, ниво масноћа и шећера у крви и одређиван бодимас индекс уз попуњавање превентивне карте. Предавање о активном старењу одржали су представници Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље Ваљево. Постављена је изложба радова ученика Медицинске школе и дељене брошуре Института „Батут“.
– Одржали смо предавање о значају здравог и активног старења, односно о значају физичке активности и правилне исхране за очување функционалних капацитета организма и дуговечност. Пројекције су такве да ће око 2030. године број старијих особа надмашити број младих па нас то упућује на преоријентацију система здравствене заштите, јачање система неге, али и оснаживање друштва у целини како би наши најстарији били прихваћени без дискриминације, уз могућност да се остваре у културним, духовним и свим другим друштвеним активностима – рекла је др Александра Филиповић из Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље Ваљево.
Весна Павловић, главна сестра Патронажне службе Дома здравља, указала је на акције контроле здравља старијих суграђана током године:
– Контролом здравља данас смо процењивали ризик од настанка хроничних незаразних обољења. Припремљена су штампана здравствено-васпитна средства и поруке о здравим стиловима живота. Има их много, а ја бих издвојила не само значај физичке активности и правилне исхране него и алтернативе старењу, како би то златно животно доба протекло задовољавајуће, а једна од врло битних је дружење. Дружећи се они остају социјално и психички активни, а то ментално благостање јако је важно. Допринос здрављу старих Дом здравља даје кроз бројне активности сваког месеца. Присутни смо у месним заједницама Пети пук и Дивци и Удружењу пензионера. Наша жеља и воља је да радимо и у осталим месним заједницама, па апелујемо овом приликом да се њихови председници обрате Служби поливалентне патронаже како бисмо ове активности проширили.
Секретар Црвеног крста Ваљево Александар Томић је указао на повећање броја старијих особа у свету и код нас, као и на значај друштвене подршке:
– У 2019. у свету је било 703 милиона старијих, сваки десети. По последњем попису у Србији имамо преко 22 посто особа старијих од 65 година. Црвени крст, као организација која има искуства у раду са старијим суграђанима, заједно са осталим локалним организацијама, 23. октобра ће учествовати на панелу Канцеларије за младе посвећен старијима. Добро је да постоји интергенерацијски разговор, да се покрене дијалог како једни другима можемо помоћи, како да старији живе активније, како да не буду маргинализовани и занемарени, а с друге стране шта млади могу да науче из њихових искустава.
Вера Дринчевић, председница Удружења пензионера града Ваљева овом приликом навела је неке од проблема најстаријих суграђана:
– Када разговарамо међу собом увек су питања: колика је пензија и када ће пензија. Има доста пензионера са ниским примањима, чак има породичних од 8-9.000 динара, што знамо када правимо пакете и упис за бање, пољопривредне су такође мале. Много је старих који су доста болесни, да ли после „пусте“ короне… Жале се да им је проблем заказивање прегледа у здравственим установама, да не могу да дођу на ред за прегледе. У Дому пензионера имамо амбуланту са два лекара, по један пре подне и поподне и стижу да све испрате. Пензионери се жале на уговоре у банкама, све је то ситно штампано па не виде добро, онда има доста превараната са промоцијама апарата који немају лиценцу, проверавали смо то итд…
У информацији Института „Батут“ поводом 1. октобра наводи се да је старење становништва главни глобални тренд који преобликује друштва широм света. Због тога је порасла потреба за свеобухватном здравственом заштитом, дугорочном негом и услугама социјалне подршке за старије особе.