У Врачевићу је свечано обележена стогодишњица постојања школе у овом селу лајковачке општине, које данас представља издвојено одељење централне школе „Миле Дубљевић“. Званичницима из Школске управе и Општине Лајковац, колегама и родитељима, садашњим и бившим ученицима на обележавању значајног јубилеја обратила се директорка школе Биљана Жујовић:
– Школу су својевремено сазидали мештани села за своју и децу околних села. За 100 година школа се мењала и прилагођавала времену, али је основни задатак испуњавала: изнедрила је професоре, лекаре, судије и адвокате, инжењере, официре, занатлије, ратаре, вредне и поштене људе. Док живи школа, живи и место. Радује ме чињеница да се све већи број младих брачних парова одлучује на рађање више деце и упркос тренду миграција ка градовима желим да верујем да ће овде учити „неки нови клинци“ и обележавати нове јубилеје.
О прошлости школе говорио је професор историје Рајко Сарић, наводећи имена свих учитеља и свих значајних личности из Врачевића, од чега издвајамо:
– Кроз читав 18. и 19. век из Врачевића су потицали свештеници и учитељи мада место није имало ни цркву ни школу. Поменућу само неке учитеље: Радојица и Јовица Жујовић, Петар Молеровић, Милан Богатић, Милутин и Светислав Жујовић. Одлуком Министарства просвете Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1924. године почела је да ради школа у Врачевићу. Прва учитељица била је Стана Костић. Школу су похађала деца из Врачевића и Латковића. Одавде је у свет кренуо Живојин Жујовић, публициста и први пропагатор социјалистичких идеја у Србији. Врачевчани су били и Радојица Жујовић, један од потписника писма султану Селиму трећем 1803. године. Љубомир Љуба Молеровић, посланик Напредне странке, Владимир Жујовић Шиља посланик Радикалне странке у Краљевини Србији, пуковник Пантелија Радосављевић и потпуковник Богољуб Молеровић, носиоци ордена Карађорђеве звезде и многи други.
У сусрет стогодишњици из општинског буџета решен је вишедеценијски проблем водоснабдевања школске зграде, изграђено игралиште за најмлађе и нова ограда, а средствима Министарства просвете обновљен је део намештаја и наставних средстава. Поводом јубилеја отворена је Распопова библиотека – легат књига свештеника Милутина В. Жујовића, поклоњен школи још 1931. године. Пре неких 15 година изгубио се траг ормару са 265 књига, које су пронађене захваујући напорима његових потомака. Колекција је драгоцена јер садржи најстарија издања Српске књижевне задруге, а Милутин Жујовић је био један од њених оснивача. Постављена је и спомен плоча учитељима Радмили и Миливоју Крстићу, који су својим дугогодишњим педагошким прегалаштвом оставили велики печат раду школе у Врачевићу.У програму су учествовали ученици школе у Врачевићу, ученици матичне школе из Лајковца и фолклорни ансамбл Културног центра “Хаџи Рувим”.