На неусловну и привремену депонију у Ваљеву до 06.09.2024 трансферовано и депоновано смеће из ЈКП „ЗЕЛЕН„ из Ариља у количини од 90 м3, а ту услугу ЈКП ВИДРАК испоставио је рачун који износи 34500 дин, речено је на данашњој конференцији за новинаре Коалиције Свануће.
Како је истакао Марко Николић, НДСС. један од важних делова политичке платформе коалиције се односи на заштиту животне средине и да је дужност и обавеза да бране интересе грађана Ваљева. Са конференције су упућена и питња надлежнима у граду:
„1. Ко је и под којим условима дозволио да се комунални и ако је комунални отпад одлаже на привремену депонију у Ваљеву? (Подсетили би да се отпад на основу закона о управљану отпадом може класификовати у једну од три категорије и то комунални , комерцијални и индустријски отпад. 2. Која од ове три категорије отпада је одлажена на тело депоније и да ли је ЈКП ВИДРАК комунициран извештај о испитивању отпада. 3. Да ли је вршен надзор, тј. мониторинг над процесом пријема и одлагања и ако јесте ко га је радио и по чијем налогу?4 . По ком поступку депоновања од Д1 до Д15је отпад одложен на или у тело депоније? Такође желимо да консатујемо да нико нема право да се игра са здрављем грађана Ваљева јер непостојање интегралне дозволе за управљање отпадом не умањује одговорност ЈКП Видрак“.
Коментаришући захтев за повећање цена услуга, из Коалиције Свануће питају да ли „грађани треба да финансирају неефикасност јавних предузећа“.
„1. ЈКП Видрак има ненаплативост доспелих потраживања од стране две локалне самоуправе које депонују отпад на градској депонији у Ваљеву и то љишко комунално предузеће до сада дугује нешто преко 4,7 милиона динара, а мионичко око 730.000 динара. Такође треба нагласити да више од 30 % привредних субјеката има кашњења у плаћању.
2. У образложењу одлуке о повећању цене услуга од 25 % није комуницирано да би функционисање трансфер станице и рециклажног дворишта повећало приходну страну ЈКП Видрак за више од 73.000.000 дин јер се уВаљеву дневно генерише до 100 т комуналног отпада од чега 29 % отпада у структури комуналног отпада отпада на папир, метал, стакло и пластику.
3. Зелени отпад који учествује у укупној структури отпада са више од 15 % би се могао да се компостира и као такав повећа приход за 60.000.000 дин.
4. Ако би ЈКП испунио горе наведено укупна количина генерисаног отпада би се смањила за 50 % што би у суштини решило и питање амортизације средстава, као броја запослених.“
Из Колаиције су позвали директора ЈКП Видрак Драгутина Кузмановића, као и руководиоца Одељења за локалниразвој, привреду и комуналне послове Тијану Тодоровић, на телевизијски дeбату о укупном стању управљања отпадом у нашем граду .