Poseta Zorana Ilica, zamenika predsednika Opstine Valjevo Austriji

Zoran Ilic, zamenik predsednika Opstine Valjevo, boravio je od 21.do 26.juna u Austriji, u organizaciji Stalne konferencije gradova i opstina, zajedno sa rukovodstvom opstina Aleksandrovac, Vranje, Zajecar, Sremski Karlovci, Velika Plana, Smederevo, Pancevo i celnicima gradova Novi Sad i Beograd.

U Becu ih je primio direktor Asocijacije gradova Austrije dr Erih Prembek, upoznavsi ih sa funkcionisanjem ove Asocijacije, stare devet decenija, a koja sve probleme lokalnih samouprava resava korak po korak, polazeci od zakona koji vaze u Evropskoj uniji, potom u drzavi Austriji, a na kraju se obracaju Pokrajinskoj Vladi. Posebno je zanimljiv sistem finansiranja lokalnih samouprava i u mnogome se razlikuje od naseg.

Cak 35 odsto od ukupnih sredstava u tamosnjim opstinskim budzetima obezbedjuje Vlada Austrije, 20 odsto se dobija od taksi na otpadne vode, razne usluge, resavanja cvrstog otpada i vodosnabdevanja, 15 odsto sredstava daje Pokrajinska Vlada na osnovu prihvacenih investicionih projekata, isto toliko dobija se iz kreditnih aranzmana, dok se preostalih 15 odsto budzeta ostvaruje naplatom taksi i poreza, pri cemu se tri odsto obezbedjuje se porezom na bruto licne dohotke gradjana.

Poredjenja radi, kod nas drzava ucestvuje u opstinskim budzetima samo sa 10 do 12 odsto.

Ono sto je zanimljivo, u Austriji postoji cak 2359 opstina, pretezno sa malim brojem stanovnika, naravno sem Beca i Graca, ukoliko se taj broj poredi sa Srbijom. Samo 12 opstina ima od 10.000 do 30.000 stanovnika, u ostalima taj broj je znatno manji. Zanimljivo je, da cak 600 opstina ima samo do 1000 zitelja.

Ovom prilikom, delegacija iz Srbije, upoznata je i sa radom Pokrajinske Vlade Donje Austrije, koja ima na raspolaganju fond od 1,1 milijardu Eura na godisnjem nivou. Taj novac plasira se opstinama ove Pokrajine shodno potrebama uz obaveznu prezentaciju projektne dokumentacije.

Kako je prilikom posete istaknuto, u Austriji se posebna paznja poklanja zastiti zivotne sredine. Tako je na primer, zakonom jos u prosloj godini zabranjeno odlaganje smeca na deponije. Ovaj problem oni resavaju reciklazom, odvajanjem stakla, papira, metala i komunalnog otpada u, za tu namenu postavljene brojne kontejnere. 87 odsto smeca se spaljuje. Primera radi, samo u 30 opstina Donje Austrije, na godisnjem nivou se ostvari prihod od 18 miliona Eura od prodaje sekundarnih sirovina i naplate komunalnih usluga.

Zakljuceno je, da je ovo dobar primer upravljanja otpadom koji bi valjalo slediti.Ovakvi kontejneri gde ce se selektovati smece, trebalo bi da za dva meseca budu postavljeni i u Valjevu.

Interesantno je i to da, na primer u gradu Trajskirhenu , od ukupno 17.000 stanovnika, zaposleno je cak 9000. Njihov opstinski budzet je preko 40 miliona Eura, sto je po 2353 Eura po glavi stanovnika.Primera radi u valjevskoj opstini dolazi oko 100 Eura po svakom zitelju, sto je oko 23 puta manje.

Delegacija Asocijacije gradova Austrije, pocetkom jeseni uzvratice posetu, i tom prilikom ce se upoznati sa funkcionisanjem lokalnih samouprava u Srbiji. Naknadno ce biti utvrdjeno koje ce opstine posetiti.
znati sa funkcionisanjem lokalnih samouprava u Srbiji. Naknadno ce biti utvrdjeno koje ce opstine posetiti.
@@@

Prikaži još ovjava iz Društvo
Comments are closed.

Pročitajte još

Распуст од 24. децембра? Влада данас доноси одлуку

Министарство просвете упутило предлог Влади Србије да зимски распуст почне једнако за осно…