1500. – Španski moreplovac Visente Janes Pinson otkrio Brazil.

1699. – Potpisan je Karlovački mir, kojim je posle 16 godina okončan austrijsko-turski rat. Mirom koji su u Sremskim Karlovcima sa Otomanskim carstvom sklopile Austrija, Rusija, Poljska i Venecija, Turci su izgubili Ugarsku, Slavoniju, Liku i Baniju, zadržavši preko Save samo Banat i deo Srema do Mitrovice. Venecija je dobila srednju Dalmaciju, Boku Kotorsku do Risna i Moreju [Peloponez].

1788. – Britanski brodovi s prvim naseljenicima iz Engleske, uključujući grupu robijaša, uplovili su u zaliv Botani Bej [Sidnej] u Australiji gde su osnovali koloniju.

1823. – Umro je engleski lekar Edvard Džener, pronalazač vakcine protiv velikih boginja.

1827. – Peru je okončao uniju s Kolumbijom i proglasio nezavisnost.

1841. – Proglašen je britanski suverenitet nad Hongkongom, šest dana pošto je Kina prinuđena da ga ustupi Velikoj Britaniji.

1891. – Umro je nemački inženjer Nikolaus August Oto, koji je 1861. napravio prvi benzinski motor, a 1876. izumeo je četvorotaktni motor sa unutrašnjim sagorevanjem, poznat kao “Oto motor”.

1905. – Kod Pretorije u Južnoj Africi otkriven je “Kalinan”, najveći dijamant u svetu, težak 3.106 karata.

1918. – Rođen je rumunski diktator Nikolae Čaušesku, koji je preuzeo vlast 1965, postavši generalni sekretar vladajuće Komunističke partije Rumunije. Posle decembarske pobune naroda 1989, kojoj se ubrzo pridružila vojska, zbačen je s vlasti i 25. decembra je, posle tajnog suđenja, streljan sa suprugom Elenom.

1924. – U ŠSR-u je drugi Svesavezni kongres Sovjeta odlučio da telo sovjetskog diktatora Vladimira Lenjina, koji je umro pet dana ranije, bude očuvano balsamovanjem. Takođe je odlučeno da u čast Lenjina bivša prestonica carske Rusije Petrograd bude preimenovan u Lenjingrad.

1925. – Rođen je američki filmski glumac i režiser Pol Njumen, koji se istakao psihološki iznijansiranim interpretacijama likova snažnih individualnih svojstava. Filmovi: “Dugo toplo leto”, “Slatka ptica mladosti”, “Nasilje”, “Buč Kesidi i Sandens Kid”, “Sudija za vešanje”, “Žaoka”, “Pakleni toranj”, “Bafalo Bil i Indijanci”, “Boja novca” [Oskar], režija – “Rejčel, Rejčel”, “Uticaj gama zraka na sablasne nevene”.

1934. – Potpisan je desetogodišnji nemačko-poljski pakt o nenapadanju, čime je Adolf Hitler osigurao mir na istoku, ali ga to nije omelo da 1. septembra 1939. napadne Poljsku i otpočne Drugi svetski rat.

1942. – Iskrcavanjem u Severnu Irsku, u Drugom svetskom ratu su prvi američki vojnici stigli u Evropu, u kojoj su tada Nemci ratovali samo na istočnom frontu i u Jugoslaviji. Trupe SAD uključile su se u borbe u Evropi 1943. napadom na Italiju.

1947. – U avionskoj nesreći u Danskoj poginuo je švedski prestolonaslednik Gustav Adolf, iza kojeg je ostalo petoro dece, uključujući sadašnjeg kralja Švedske Karla XVI Gustava.

1950. – Indija je formalno proglašena republikom u okviru Britanskog komonvelta.

1965. – Hindi je postao zvanični jezik Indije, što je izazvalo nemire na jugu zemlje gde stanovništvo govori drugim jezicima, pa je vlada Indije u februaru 1965. odlučila da u zvaničnoj upotrebi ostane i engleski.

1972. – Iznad Čehoslovačke je, posle eksplozije podmetnute bombe, pao avion JAT-a “DC-9” na liniji Kopenhagen-Beograd. Poginulo je 26 putnika i članova posade, a pad sa gotovo 10.000 metara preživela je jedino stjuardesa Vesna Vulović.

1973. – Umro je američki filmski glumac rumunskog porekla Edvard Robinson, koji se proslavio ulogama gangstera u kriminalističkim filmovima, ali je ispoljio i sjajan komičarski talenat. Filmovi: “Mali Cezar”, “Tigrova čeljust”, “Kid Kalabed”, “Neočekivani dr Gliterbauz”, “Čitav grad priča”, “Dvostruka odšteta”, “Žena na prozoru”, “Rt Largo”, “Nasilje”, “Zeleno sunce”.

1977. – Jugoslavija i Španija su zaključile sporazum o uspostavljanju diplomatskih odnosa i otvaranju misija u Madridu i Beogradu na nivou ambasada.

1990. – Umrla je američka filmska glumica Ava Gardner, koja je nesvakidašnjom pojavom izmenila tip filmske lepotice i ostvarila niz uloga tajanstvenih i inteligentnih žena. Snimila je oko 60 filmova. Filmovi: “Ploveće pozorište”, “Snegovi Kilimandžara”, “Sunce se ponovo rađa”, “Usamljena zvezda”, “Naga Maja”, “Noć iguane”, “Pedeset pet dana u Pekingu”, “Sudija za vešanje”, “Mogambo”, “Bosonoga kontesa”.

1993. – Savet bezbednosti UN osudio je napad Hrvatske na Republiku Srpsku Krajinu, teritoriju pod zaštitom Unprofora, ali nije predvideo nikakve kaznene odredbe, što je, praktično, značilo prećutno odobravanje.

1994. – Rumunija je postala prva bivša članica Varšavskog ugovora s kojom je NATO potpisao dokument “Partnerstvo za mir”.

1996. – Senat SAD odobrio je sporazum START-2 o smanjivanju broja američkih i ruskih strateških nuklearnih raketa.

1997. – Policija je u Beogradu upotrebila silu, suzbivši demonstracije nekoliko desetina hiljada ljudi koji su protestovali zbog poništenja njihove volje na lokalnim izborima.

2000. – Više od godinu dana pošto je DNK test ukazao na mogućnost da je nekadašnji predsednik SAD Tomas Džeferson imao sina s njegovom crnom robinjom Seli Hemings, Džefersonova fondacija je priznala da je on bio otac jednog a možda i svih šestoro njene dece.

2001. – Zemljotres u zapadnoj indijskoj državi Gudžarat usmrtio je najmanje 18.000 ljudi.

2003. – Američka teniserka češkog porekla Martina Navratilova osvojila je sa indijskim teniserom Leanderom Paesom titulu na otvorenom prvenstvu Australije u konkurenciji mešovitih parova, postavši najstariji teniser koji je osvojio jedan gren slem turnir.

2004. – Umro je srpski glumac Mihajlo Paskaljević “Bata”, koji je široku popularnost stekao nizom uloga u humorističkim televizijskim serijama i u filmskim komedijama poput “Sumnjivog lica”, “Diližanse snova” i filma “Silom otac”. Najupečatljivije kreacije u pozorištu ostvario je kao kapetan Jerotije u “Sumnjivom licu” Branislava Nušića i Estragon u drami “Čekajući Godoa” Semjuela Beketa.

( – Povratak – Štampa – )

——————————————————————————–

RTS PODSEĆA – 26. JANUAR
RTS PODSEĆA – Sreda, Januar 26, 2005 00:00 RTS

1500. – Španski moreplovac Visente Janjes Pinson otkrio je Brazil.

1531. – Snažan zemljotres pogodio je Portugal. Glavni grad Lisabon potpuno je razoren, a poginulo je više od 30.000 ljudi.

1699. – Potpisan je Karlovački mir, kojim je posle 16 godina okončan rat između Turske i Svete alijanse. Sporazumom koji su u Sremskim Karlovcima s Turskom sklopile Austrija, Rusija, Poljska i Venecija, Turci su izgubili Ugarsku, Slavoniju, Liku i Baniju, zadržali Banat i deo Srema do Mitrovice.

1788. – Britanski brodovi s prvim naseljenicima iz Engleske, uključujući grupu robijaša, uplovili su u zaliv Botani Bej [Sidnej] u Australiji gde su osnovali koloniju.

1823. – Umro je engleski lekar Edvard Džener, koji je 1796. pronašao vakcinu protiv velikih boginja.

1885. – Sudanski ustanici Muhameda Ahmeda Abdule zauzeli su Kartum i pogubili engleskog generala Čarlsa Gordona. Britanci su ponovo preuzeli vlast 1898, a Sudan je ostao pod britanskom vlašću do 1. januara 1956.

1891. – Umro je nemački inženjer Nikolaus August Oto, koji je 1861. napravio prvi benzinski motor, a 1876. je izumeo četvorotaktni motor s unutrašnjim sagorevanjem, poznat kao “Oto motor”.

1905. – Kod Pretorije u Južnoj Africi pronađen je najveći dijamant na svetu “Kalinan”. U sirovom stanju on je težio 622 grama i imao je 3.106 karata.

1930. – Mahatma Gandi, lider pokreta za nezavisnost Indije. započeo je marš kroz Indiju zbog poreza na so. “Marš
soli” trebalo je da ohrabri Indijce da samostalno proizvode so kao simbol nezavisnosti.

1934. – Potpisan je desetogodišnji nemačko-poljski pakt o nenapadanju, koji je Hitler prekršio napadom na Poljsku 1. septembra 1939.

1935. – Izašao je prvi broj beogradskog nedeljnika “Nedeljne informativne novine” [NIN].

1942. – Prve trupe SAD u Drugom svetskom ratu stigle su u Evropu, u Severnu Irsku, a u borbe na evropskom ratištu uključile su se 1943. napadom na Italiju.

1947. – U avionskoj nesreći u Danskoj poginuo je švedski prestolonaslednik Gustav Adolf.

1950. – Indija je formalno proglašena republikom u okviru Britanskog komonvelta.

1965. – Hindi je postao zvanični jezik Indije, što je izazvalo nemire na jugu zemlje gde stanovništvo govori drugim jezicima, pa je vlada Indije u februaru 1965. odlučila da u zvaničnoj upotrebi ostane i engleski.

1972. – Iznad Čehoslovačke je, posle eksplozije podmetnute bombe, pao avion JAT-a “DC-9” na liniji Kopenhagen-Beograd. Poginulo je 26 putnika i članova posade, a preživela je jedino stjuardesa Vesna Vulović.

1990. – Umrla je američka filmska glumica Ava Gardner i holivudska zvezda pedesetih godina.

1993. – Književnik Vaclav Havel izabran je za predsednika nove Češke Republike, nakon raspada čehoslovačke federacije.

1994. – Rumunija je, kao prva zemlja bivši hladnoratovski protivnik NATO, potpisala dokument “Partnerstvo za mir” tog vojnog saveza.

1996. – Senat SAD je odobrio sporazum START-2 o smanjivanju broja američkih i ruskih strateških nuklearnih raketa.

2000. – Međunarodni sud za ratne zločine doneo je konačnu presudu bosanskom Srbinu Dušku Tadiću u postupku koji je trajao skoro četiri godine. Prvi čovek kojem je sudjeno za zločine počinjne tokom bosanskog rata [1992-95] osuđen je na 20 godina zatvora.

2001. – U zemljotresu jačine 7,7 stepeni Rihterove skale u zapadnoj Indiji poginulo je oko 18.000 ljudi.

2003. – Sletanjem u Šangaj, obavljen je prvi komercijalni let tajvanske avio kompanije u Kinu, nakon više od 50 godina.

angaj, obavljen je prvi komercijalni let tajvanske avio kompanije u Kinu, nakon više od 50 godina.

@@@

Prikaži još ovjava iz Razno

Оstаvitе оdgоvоr

Vаšа аdrеsа е-pоštе nеćе biti оbјаvljеnа.

Pročitajte još

TA „Vaskršnji susreti planinara Srbije“

Prema kalendaru akcija PS Srbije PSD „Magleš “ iz Valjeva Vas poziva na Tradicionalnu akci…