“Retorika i besedništvo je obavezni predmet u četvrtoj godini u odeljenju specijalizovanog filološkog smera. To je predmet koji ima za cilj razvijanje govornih i recepcijskih veština usvajanjem i primenom retoričkih strategija za besednička umeća kojima se učenik osposobljava da samostalno, relevantno, jasno, inventivno, argumentovano i efektno zastupa kritičko mišljenje na zadate i izabrane aktuelne teme iz kulturnog, istorijskog, naučnog, javnog života.Nastava retorike i besedništva, kao i celokupno obrazovanje u humanističkim naukama, podrazumeva osposobljavanje učenika za samostalno formiranje i izlaganje stavova, plasman ideja, kao i sposobnost za aktivno uključivanje u aktuelne socijalne procese. Shodne tome, a u skladu sa nastavnim procesima i obavezama učesnika u njemu, učenici imaju obavezu da redovno pohađaju nastavu, poseduju primeren i zahtevan pribor za rad (svesku označenu svojim imenom, adekvatan udžbenik i pribor za pisanje).

Takođe, napominjemo da prosvetna praksa podrazumeva mogućnost privremenog zadržavanja svezaka sa odrađenim radnim zadacima koji su učenicima dodeljeni u nastavnom procesu, radi procene stepena ovladanosti nastavnim temama.Izabrana tema koja se obrađivala na času retorike i besedništva, razvija kod učenika sposobnost da „aktivno, kompetentno, kritički i odgovorno učestvuje u životu škole, zajednica kojima pripada, kao i u širem demokratskom društvu“. Učenik, osposobljen da razmišlja samo u skladu sa svojim stavovima, ne može se smatrati kompletnom akademskom ličnošću. Obaveza nastavnika je da na početku svakog časa najavi i objasni cilj časa, ali ne i cilj narednog časa. Dešava se da učenicima bude teško da prihvate i brane stavove sa kojima se ne slažu, a nastava retorike ih tome uči.

Sam proces učenja podrazumeva postupnost koja se ogleda u tome da učenici korak po korak usvajaju i uvežbavaju načine odbrane svog stava ili stava većine čiji su predstavnici. Na nekim časovima će zastupati samo afirmativne stavove, a na nekim negativne dok ne ovladaju osnovnim principima izrade i govorenja besede. Nastava retorike stoga ima za cilj da buduće studente i građane Republike Srbije osposobi za kritičko mišljenje i sposobnost sagledavanja problema iz mnoštva različitih uglova.Smatramo da je ono što je objavljeno u medijima pokrenuo lavinu negativnih komentara koji štete ugledu Valjevske gimnazije, škole koja je poznata u gradu i državi kao ustanova koja neguje kritičko mišljenje, slobodu govora i ostale demokratske vrednosti. U javnosti je stvorena negativna slika o radu profesora retorike i besedništva pozivajući na javni linč. Na ovaj način je plemenit poziv prosvetnog radnika dodatno ugrožen.

Zakonska procedura još nije ni počela, a presuda je doneta.Gimnazija već više od sto pedeset godina školuje mlade gledajući u budućnost, poštujući sadašnjost i uvažavajući različitost. U toj misiji ona ne poznaje aršine određene politikom, pojedincima, teritorijalnim ili bilo kojim drugim granicama.Shodno svemu navedenom, kolektiv škole oseća potrebu da se obrati na ovakav način u cilju zaštite i prava na nepristrasan i objektivno sproveden postupak kako bi se sve činjenice do kraja razjasnile i utvrdile”, Kolektiv Valjevske gimnazije

Prikaži još ovjava iz Grad
Comments are closed.

Pročitajte još

„Dan sećanja na Radovana Trnavca Miću”

U prisustvu porodice nedavno preminulog istaknutog srpskog slikara Radovana Trnavca Miće, …