Najave: U galeriji umetnosti u Tešnjaru 22. februara održana je konferencija, a povodom obeležavanja Dana zaštite kulturnog nasleđa. To je dan kada je 1884. knez Aleksandar Karađorđević doneo ukaz o zabrani rušenja razvalina starih gradova i zamaka.

Muselinov konak je najstarija zgrada sačuvana u Valjevu.Nastala je krajem 18. veka za potrebe Muselima, Turskog upravnika valjevske nahije. dok je njegov prizemni deo predstavljao administrativne prostorije, u podrumu se nalazila tzv. apsana, odnosno zatvor. Sada se u njegovom prvom i drugom delu nalaze postavke koje ilustruju taj period.

Vojnofilmski centar Zastava film predstavio se 25 februara valjevskoj publici sa malim delom filmova iz svoje produkcije. Premijerno je prikazan i kratki igrani film IN CONTINUO reditelja Dragana Elačića gde učestvuju vojnici i starešine 20. motorizovane brigade iz Valjeva.

Svi zainteresovani, imaju priliku da u Muselimovom konaku u njegovom prvom delu pogledaju postavku koja je posvećena valjevskoj nahiji u Prvom i Drugom srpskom ustanku, dok je u podrumu izložena postavka novijeg tipa koja predstavlja ambijetalnu rekonstrukciju jednog turskog zatvora. Nešto više o tome reći će nam direktor muzeja Vladimir Krivošejev………Tokom prošle godine ovu postavku je posetilo više od 10,000 posetilaca. Za sve koji su zainteresovani Muselimov konak radi od utorka do subote u terminu od 10 do 17 časova.

To je nešto čime se Srbija može pohvaliti da je u to doba imala pravni akt kao potvrdu zaštite svoje kulturne baštine, istakla je Vesna Ćirić direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo. U Srbiji ima oko 2000 spomenika kulture, na području koje pokriva Zavod oko 233, a u samoj valjevskoj opštini 104 kulturna dobra, što utvđena, što evidentirana. Srbija ima nesreću da je dosta uništeno kroz ratove i sukobe, a danas je prisutno i siromaštvo države koja ne može da stane iza svih spomenika kulture, da pronađe materijalna sredstava, a znatan broj nalazi se i u privatnom vlasništvu………Ako nas ne bude na kulturnoj mapi sveta neće biti ni traga o našem postojanju. Sve države razvijaju strategiju zaštite kulturnog nasleđa gotova na nivou odbrane države, smatra Vesna Ćirić.
Centralna proslava obeležavanja dana zaštite kulturnog nasleđa održaće se sutra u Narodnoj biblioteci u Beogradu. Konferencija za novinare održana je u prostorijama Galerije Umetnosti u Tešnjaru koja je inače jedan od pet najstarijih objekata…….Predstavljen je i novi predsednik Upravnog odbora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo, arhitekta Spasoje Krunić…….Krunić je takođe potvrdio da su fondovi kulture jako siromašni i da se zbog toga moraju kontrolisati prioriteti, a saglasio se i sa činjenicom da Valjevo ima značajna kulturna dobra i da mu se mora posvetiti posebna pažnja.

Vojnofilmski centar “Zastava film” je specijalizovana ustanova Vojske Srbije i Crne Gore za filmsku i video produkciju. Ta ugledna ustanova je pocela sa radom 14. novembra 1948. godine kada je formirano Odeljenje za proizvodnju filmova Jugoslovenske armije. U pocetku su pravljeni Filmski pregledi iz Jugoslovenske armije, u stvari, slike iz tadasnjeg armijskog zivota.
Danasnji naziv Vojnofilmski centar “Zastava film” dobija 1962. godine. Sezdesetih godina, “Zastava film” je postao najveci proizvodjac kratkometraznih filmova u zemlji. Snimani su dokumentarni i nastavni filmovi. Pojavio se veci broj stvaralaca koji su dali licni pecat produkciji “Zastava filma” i obogatili filmski izraz. Ostvarenja “Zastava filma” su ucestvovala na domacim i medjunarodnim festivalima. Najvise nagrada dobio je Predrag Golubovic, ciji je film “Tisine”, u produkciji “Zastava filma”, dobitnik mnogih medjunarodnih nagrada, a 1972. godine je nominovan i za “Oskara”.

“Zastava film” je osvojio dve specijalne nagrade na Prvom festivalu vojnog filma u Bukurestu 1995. godine. Film Stjepana Zaninovica “Santic-93” dobitnik je “Kristalne prizme” Jugoslovenske akademije filmske umetnosti i nauke. Na Festivalu jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometraznog filma, u poslednjih deset godina, “Zastava film” je dobio osam nagrada i tri specijalna priznanja. Medju nagradama su Gran Pri Festivala, nagrada za reziju, montazu, animirani i eksperimentalni film. Na medjunarodnom filmskom festivalu slovenskih i pravoslavnih naroda “Zlatni vitez”, dokumentarni filmovi “Zastava filma” osvojili su deset nagrada, od toga jedan Gran Pri, tri “Zlatna viteza”, tri nagrade za reziju i tri specijalna priznanja.

Vojnofilmski centar “Zastava film” razvijao se u skladu sa potrebama vojske za namenskim filmskim proizvodima, ali je sve vreme pratio tehnoloske, produkcione i stvaralacke domete jugoslovenske kinematografije. Ugledu Ustanove doprineo je i veliki broj stvaralaca – poznatih autora jugoslovenskog filma. O njihovom radu u “Zastava filmu” svedoce i mnogobrojne nagrade i priznanja. Na realizaciji mnogih projekata “Zastava film” saradjuje sa najznacajnijim producentskim i filmskim kucama u Jugoslaviji.
U sastavu “Zastava filma” je i filmski arhiv Vojske Srbije i Crne Gore, jedan od najbogatijih arhiva u zemlji.

Vojnofilmski centar Zastava film predstavio se 25 februara valjevskoj publici sa malim delom filmova iz svoje produkcije. Posetioci su mogli da vide video zapis sa obeležavanja dana 20. motorizovane brigade iz Valjeva, dokumentarni film Voz, reditelja Gorana Kostića dobitnika Grand Prix na festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu 2003. U okviru programa biće prikazan i dokumentarni film Deca, reditelja Gorana Paskaljevića, animirani film Pontius pilatus, reditelja Nikole Majdaka i dokumentarni film Zavičaj, reditelja Milana Vučinića. Premijerno je prikazan i kratki igrani film IN CONTINUO reditelja Dragana Elačića gde učestvuju vojnici i starešine 20. motorizovane brigade iz Valjeva.

br />

@@@

Prikaži još ovjava iz Društvo

Оstаvitе оdgоvоr

Vаšа аdrеsа е-pоštе nеćе biti оbјаvljеnа.

Pročitajte još

TA „Vaskršnji susreti planinara Srbije“

Prema kalendaru akcija PS Srbije PSD „Magleš “ iz Valjeva Vas poziva na Tradicionalnu akci…